folositor

PFA dezvoltator software 2026 — CAEN 6201, sistem real, calcul net, facturare

Ghidul complet pentru dezvoltatorii care vor să devina PFA în 2026: cod CAEN potrivit (6201), de ce sistemul real e singura opțiune, plafoanele CAS/CASS, facturare în EUR către clienți UE/SUA, obligații e-Factura, optimizari fiscale (Pilon III) și momentul când convine să treci la SRL micro.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 2 octombrie 2026
Verificat conform metodologiei

Cod CAEN 6201 — ce acoperă

CAEN 6201 = "Activități de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)". E codul standard pentru programatori. Include:

  • Dezvoltare web (frontend, backend, fullstack)
  • Dezvoltare mobile (iOS, Android, cross-platform)
  • Dezvoltare desktop și embedded
  • DevOps, SRE, infrastructură cloud
  • Data engineering, ML engineering, AI/LLM (la comanda)
  • Modificarea/întreținerea software-ului existent
  • Game development

Coduri complementare utile dacă activitatea ta e mixta:

  • CAEN 6202: consultanță tehnologica (arhitectura, audit cod, training tehnic)
  • CAEN 6311: hosting, managed services, SaaS
  • CAEN 7311: publicitate digitala (dacă faci marketing tehnic adiacent)

Pentru detalii pe alegerea CAEN-ului și procedura, vezi ghidul cod CAEN + cum deschizi PFA pas cu pas.

Sistem real — singura opțiune pentru PFA în IT

Pentru programare și servicii IT nu există normă de venit: activitățile nu apar în nomenclatorul ANAF pentru 2026, iar codurile 6202 și 6203 au fost scoase de la 1 ianuarie 2024. Venitul net se calculează ca încasări minus cheltuieli efective (hardware, software, abonamente, internet, deplasări), cu registru de încasări și plăți. CAS-ul se plătește pe treptele de 12 sau 24 de salarii minime, iar CASS-ul e 10% din venitul net, până la plafonul de 72 de salarii.

Vezi ghidul normă venit vs sistem real pentru activitățile la care norma e o opțiune.

Calcul net concret — exemple 2026

Scenariu A — PFA dev junior, venit 80.000 lei/an, cheltuieli 10.000 lei

Venit încasat80.000 lei
Cheltuieli deductibile-10.000 lei
Venit net70.000 lei
CAS 25% (baza: 12 salarii minime)-12.150 lei
CASS 10% din venitul net-7.000 lei
Impozit 10% (venit net minus CAS)-5.785 lei
Net anual45.065 lei (56,3%)
Net lunar mediu~3.755 lei

Scenariu B — PFA dev senior, venit 200.000 lei/an, cheltuieli 35.000 lei

Venit încasat200.000 lei
Cheltuieli deductibile-35.000 lei
Venit net165.000 lei
CAS 25% (baza: 24 de salarii minime)-24.300 lei
CASS 10% din venitul net-16.500 lei
Impozit 10% (venit net minus CAS)-14.070 lei
Net anual110.130 lei (55,1%)
Net lunar mediu~9.178 lei

CAS-ul se oprește la treapta de 24 de salarii minime, dar CASS-ul crește cu venitul net până la 72 de salarii — de aceea, la venituri mari, PFA-ul în IT e comparat cu SRL-ul micro (mai jos). Pentru estimări pe cifrele tale exacte, vezi calculator salariu cu modul PFA.

Facturare în EUR către clienți internaționali

Majoritatea dev-ilor RO facturează către firme UE/SUA. Reguli:

  • Moneda: factură poate fi emisă în EUR/USD/GBP, dar trebuie să includa și echivalentul RON la cursul BNR din ziua facturii (obligatoriu pentru contabilitate)
  • TVA: pentru clienți UE B2B (au cod TVA valid), aplici reverse charge — facturezi fără TVA, clientul plătește TVA în țară să. Pentru clienți SUA/non-UE, fără TVA. Pentru clienți persoane fizice UE (B2C), TVA la cotă RO 21%
  • Cod TVA pentru intra-UE: trebuie să fi înscris la VIES ca operator UE. Vezi ghidul cod TVA
  • Incasare: cont bancar EUR la o bancă RO sau Wise/Revolut Business cu IBAN EUR personal
  • Raportare e-Factura: pentru clienți RO B2B obligatoriu. Pentru clienți UE/SUA, e-Factura nu se aplică direct (dar trebuie să ai factură electronică conform standardului UE Pe-uri)

e-Factura B2B 2026 — obligație

Din 1 iulie 2024, OUG 120/2021 a impus raportarea TUTUROR facturilor B2B în RO e-Factura (SPV ANAF), în maxim 5 zile lucrătoare de la emitere. Pentru PFA dev, asta înseamnă:

  • Toate facturile către firme RO obligatorii în SPV
  • Facturile către clienți UE/SUA NU sunt obligatorii în RO e-Factura (dar pot fi raportate opțional)
  • Facturile către persoane fizice din România (B2C) — obligatorii din 1 ianuarie 2025
  • Sancțiuni: amendă pe lună pentru întârziere, după mărimea firmei (1.000-2.500 lei la PFA), sau 15% din valoarea facturii dacă o emiți în afara sistemului

Soluția tipică: folosește un program de facturare care trimite automat la SPV. Cele 3 majore în RO:

  • Oblio — facturare online + e-Factura ANAF integrată, plan gratuit pentru PFA mic
  • SmartBill — suita completă facturare + contabilitate, standard de piața, plan PFA accesibil
  • FacturisOnline — interfață simpla pentru PFA-uri non-tehnice

Vezi și ghidul e-Factura B2B 2026 pentru detalii termene și excepții.

Optimizari fiscale legale pentru PFA dev

  • Pilon III: deducere 400 EUR/an din baza impozitului pe venit — la impozitul de 10%, asta înseamnă ~200 lei economie/an. Vezi ghidul Pilon III
  • Asigurare medicală privată: deducere 400 EUR/an (similar Pilon III)
  • Bonificație 5% la D212: dacă plătești integral CAS+CASS+impozit până la 25 mai 2026, primești 5% reducere
  • Sistem real când cheltuielile cresc: cumpără hardware (laptop nou, monitor 4K, scaun ergonomic) — toate deductibile 100% în anul achiziției la sume până la 2.500 lei, sau pe amortizare la sume mari

Când să treci la SRL micro 1%

La un anumit nivel de venituri, SRL micro (1% pe cifră afaceri) devine mai avantajos decât PFA. Calcul rough:

  • PFA sistem real la 200.000 lei venit, 35.000 lei cheltuieli: 54.870 lei taxe → net 110.130 lei
  • SRL micro la 200.000 lei cifră de afaceri, aceleași cheltuieli: impozit micro 1% = 2.000 lei; tu ca angajat la salariul minim (4.325 lei brut) costi firma 53.064 lei/an și primești 32.388 lei net; profitul de 109.936 lei îl iei ca dividende: impozit 16% = 17.590 lei, CASS pe dividendele încasate 4.860 lei → total net 119.874 lei

La 200.000 lei venit, SRL-ul micro lasă mai mult: 119.874 lei vs 110.130 lei net (9.744 lei diferență). Calculul ignoră costul contabilității la SRL (~3.000-10.000 lei/an) și presupune că rămâi sub plafonul micro. Vezi calculator pentru cifrele tale exacte: calculator dividende SRL.

Întrebări frecvente

Ce cod CAEN aleg pentru PFA dezvoltator software?
CAEN 6201 — 'Activități de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)'. Acoperă dezvoltare web, mobile, desktop, backend, frontend, fullstack, DevOps, embedded. Pentru consultanță tehnologica adiacenta (arhitectura, training), poți adăuga 6202. Pentru hostare/managed services, 6311. Recomandare: începi cu doar 6201, adaugi altele la nevoie (proces simplu prin SPV).
Normă venit sau sistem real pentru PFA IT 2026?
Doar sistem real. Activitățile IT nu apar în nomenclatorul activităților cu normă de venit pentru 2026 (listele publicate de ANAF pe județe) — codurile 6202 și 6203 au fost scoase de la 1 ianuarie 2024. Pe sistem real deduci cheltuielile efective (laptop, software, abonamente, internet, deplasări) și ții registrul de încasări și plăți. Dacă găsești o „normă pentru 6201” pe alt site, informația e veche.
Pot factura în EUR către clienți din UE/SUA?
Da, fără restricții. Factura se emite în EUR + echivalent RON la cursul BNR din ziua facturii (obligatoriu pentru contabilitate). Încasarea o primești în cont EUR (recomandare: Wise sau Revolut Business). Conversia ulterioară în RON e treaba ta — schimb la curs real prin Wise îți aduce 2-3% în plus față de bancă. Pentru clienți UE non-RO, aplici reverse charge TVA (B2B) — facturezi fără TVA dacă clientul e plătitor TVA în țară să.
Mai există normă de venit pentru PFA în IT (CAEN 6201)?
NU. Codurile CAEN din IT (fostele 6201, 6202, 6203) au fost eliminate complet din nomenclatorul activităților impuse pe bază de norme de venit, prin OUG 115/2023 și ordinele subsecvente ale Ministerului Finanțelor (inclusiv Ordinul 1960/2025, aliniat la CAEN Rev. 3). Ca PFA în IT, singura opțiune e SISTEMUL REAL: impozit 10% pe venitul net (venituri − cheltuieli deductibile), CAS 25% la baza aleasă (minim 12 sau 24 salarii minime, dacă depășești pragurile) și CASS 10% pe venitul net (minim 6, plafon 72 de salarii minime pentru 2026). Exemplu la venit net 250.000 lei/an: CAS 24.300 lei (baza 24 salarii) + CASS 25.000 lei + impozit ~22.570 lei ≈ 71.870 lei total (~29%). Calcul exact în calculatorul de salariu, modul PFA.
Sunt obligat la e-Factura ca PFA dev?
Da. Facturile către firme stabilite în România (B2B, din 1 iulie 2024) și către persoane fizice din România (B2C, din 1 ianuarie 2025) trec prin RO e-Factura în maximum 5 zile lucrătoare de la emitere. Facturile către clienți din alte state nu intră. Sancțiuni: pentru întârziere, amendă pe lună după mărimea firmei — 1.000-2.500 lei (mici și persoane fizice), 2.500-5.000 lei (mijlocii), 5.000-10.000 lei (mari); dacă emiți factura în afara sistemului, 15% din valoarea ei (art. 13^2 din OUG 120/2021). Recomandare: folosește Oblio, SmartBill sau FGO — toate trimit automat la SPV.
Pot avea cont bancar EUR pentru PFA IT?
Da. PFA poate deschide cont bancar separat în EUR la orice bancă RO (BCR, BT, ING, Raiffeisen, Revolut Business). Recomandare: ai cont separat PFA în EUR + cont curent personal. Asta usurează contabilitatea (toate tranzacțiile profesionale într-un singur loc) și reduce risc audit. Pentru transferuri EUR către client internațional, bancă standard te costa 0,5-1% — Wise Business cu IBAN EUR personal în Belgia te scapa de markup.
PFA dezvoltator vs SRL micro 1% — care convine?
Depinde de venituri și de cheltuieli. PFA: simplu (registru de încasări și plăți, fără contabilitate în partidă dublă), dar CASS-ul crește cu venitul net până la 72 de salarii minime. SRL micro: impozit 1% pe cifra de afaceri, cel puțin un angajat cu CIM (poți fi chiar tu, la salariul minim), dividende cu impozit 16% și CASS pe praguri. La 200.000 lei venit și 35.000 lei cheltuieli, SRL-ul lasă cu ~9.744 lei/an mai mult (calculul complet e în ghid, mai jos), înainte de costul contabilității SRL. Vezi calculator-dividende pentru cifrele tale.
Pot deduce abonamente JetBrains, Figma, AWS ca PFA dev pe sistem real?
Da, ca cheltuieli profesionale: IDE-uri (JetBrains, Cursor), design (Figma), cloud (AWS, GCP, DigitalOcean), hosting, domenii, SSL, monitoring. Toate deductibile 100%. Ține facturi originale (PDF din cont) pentru audit. Total tipic dev mediu: 200-500 EUR/luna în tooluri SaaS, asta înseamnă 2.400-6.000 EUR/an deduceri legale.

Tools și ghiduri conexe