folositor

Ghid complet: concediul medical în România 2026

La boala obișnuită, indemnizația e 55%, 65% sau 75% din baza de calcul, după durata certificatului, iar între 1 februarie 2026 și 31 decembrie 2027 prima zi nu se plătește. Maternitatea și îngrijirea copilului se plătesc cu 85%, urgențele și bolile grave cu 100%. Baza e media pe ultimele 6 luni, iar stagiul minim este de 6 luni. Iată procentele, calculul și cazurile speciale conform OUG 158/2005, în forma în vigoare.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 3 octombrie 2026
Verificat conform metodologiei

Procentele pe tip de afecțiune

SituațieProcent
Boală obișnuită, accident în afara muncii — până la 7 zile55%
Boală obișnuită — 8-14 zile65%
Boală obișnuită — peste 15 zile; boli cardiovasculare grave75%
Maternitate (sarcină și lăuzie), copil bolnav85%
Risc maternal75%
Urgențe, boli infectocontagioase grupa A, TBC, cancer, SIDA100%
Accident de muncă / boală profesională80%

Cum se calculează indemnizația

Baza de calcul este media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni, plafonată la 12 salarii minime (51.900 lei). Din ea se determină o bază zilnică, care se înmulțește cu procentul aplicabil și cu zilele lucrătoare din concediu: certificatul e în zile calendaristice, dar weekendurile și sărbătorile legale nu se plătesc.

Exemplu: venit mediu brut 6.000 lei/lună, boală obișnuită, 10 zile de concediu medical începând luni, deci 65%. Baza zilnică ≈ 6.000 / 21 zile ≈ 286 lei. Cele 10 zile au 8 zile lucrătoare; prima nu se plătește, rămân 7: 286 × 65% × 7 ≈ 1.300 lei brut pentru cele 10 zile.

Estimează exact cu calculatorul de concediu medical, pe tip de afecțiune.

Cine plătește și din ce zi

La incapacitatea temporară de muncă (boală obișnuită, dar și urgențe), primele 5 zile le plătește angajatorul, iar din ziua următoare indemnizația vine din FNUASS. Maternitatea, îngrijirea copilului bolnav și riscul maternal se plătesc integral din FNUASS.

Prima zi neplătită (1 februarie 2026 - 31 decembrie 2027)

OUG 91/2025 a stabilit că certificatele eliberate în această perioadă se plătesc cu o zi mai puțin: angajatorul acoperă zilele 2-6, FNUASS de la a 7-a. Ziua pierdută contează ca stagiu de asigurare, iar un concediu continuu pierde o singură zi, oricâte certificate ar avea.

De la 1 iunie 2026, Legea 64/2026 a scos din regulă maternitatea, riscul maternal, îngrijirea pacientului oncologic, bolnavii din programele naționale de sănătate (cancer, TBC, HIV) și concediile cu spitalizare. Îngrijirea copilului bolnav nu e exceptată. Accidentul de muncă nu intră sub regulă, pentru că se plătește din alt fond.

Stagiu, durată și fiscalitate

  • Stagiu minim: 6 luni de cotizare în ultimele 12 luni (excepție: urgențele, fără stagiu).
  • Durata maximă: de regulă 183 zile/an, cu prelungiri în condiții speciale.
  • Fiscalitate: se rețin impozit 10% și CASS 10%, dar NU CAS (pensie).

Cazuri speciale

Îngrijirea copilului bolnav

85% din bază, pentru copil până la 12 ani (18 ani la copil cu handicap), pe baza certificatului medical al copilului, maximum 45 de zile pe an pentru un copil.

PFA și asigurați opțional

PFA-urile care plătesc contribuția pentru concedii (prin contract de asigurare) beneficiază de indemnizație calculată pe venitul declarat.

Accident de muncă

Se plătește 80% din media veniturilor (100% doar la urgențele medico-chirurgicale), din fondul de asigurare pentru accidente de muncă și boli profesionale (Legea 346/2002), cu regim distinct față de boala obișnuită.

Concediu medical în timpul concediului de odihnă

Concediul de odihnă se suspendă pe perioada bolii și se reprogramează — zilele de odihnă nu se pierd.

Calculează indemnizația pe tipul tău de afecțiune

Calculator Concediu Medical 2026 →

Întrebări frecvente

Cât la sută se plătește concediul medical în 2026?
Depinde de afecțiune. Pentru boala obișnuită și accidentele în afara muncii, de la 1 august 2025 procentul depinde de durata certificatului: 55% până la 7 zile, 65% între 8 și 14 zile, 75% peste 15 zile (Legea 141/2025). Bolile cardiovasculare grave au trecut tot atunci la 75%. Rămân la 100% urgențele medico-chirurgicale, TBC, SIDA, cancerul și bolile infectocontagioase din grupa A. Maternitatea și îngrijirea copilului bolnav: 85%. Riscul maternal: 75%. Accidentul de muncă: 80%, din alt fond (Legea 346/2002).
Cum se calculează indemnizația de concediu medical?
Baza de calcul este media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni dinaintea îmbolnăvirii, plafonată la 12 salarii minime (51.900 lei). Indemnizația = baza zilnică × procentul aplicabil × zilele lucrătoare plătite — weekendurile și sărbătorile din certificat nu se plătesc. Exemplu: venit mediu 6.000 lei, boală obișnuită 10 zile începând luni → 65%, 8 zile lucrătoare, din care 7 plătite (prima zi nu se plătește), aproximativ 1.300 lei brut.
Câte zile de concediu medical plătește angajatorul?
Pentru incapacitate temporară de muncă (inclusiv urgențele), angajatorul plătește primele 5 zile, iar de la a 6-a indemnizația vine din FNUASS (art. 12 din OUG 158/2005). Între 1 februarie 2026 și 31 decembrie 2027 ziua 1 nu se mai plătește deloc, deci angajatorul acoperă zilele 2-6. Maternitatea, îngrijirea copilului bolnav și riscul maternal se plătesc integral din FNUASS.
Ce stagiu de cotizare îmi trebuie pentru concediu medical?
Minim 6 luni de stagiu de cotizare în ultimele 12 luni dinaintea concediului. Stagiul se constituie din perioade cu contribuții plătite (salariu, dar și situații asimilate). Pentru urgențe medico-chirurgicale și unele boli grave, indemnizația se acordă chiar fără stagiul minim.
Care e durata maximă a concediului medical?
În general până la 183 de zile într-un an, cu posibilitatea de prelungire în anumite condiții (cu aviz de la medicul expert al asigurărilor sociale). Pentru anumite boli grave, durata maximă este mai mare. După epuizarea concediului medical se poate evalua pensia de invaliditate.
Se rețin impozit și contribuții din indemnizația de concediu medical?
Din indemnizația de concediu medical se reține impozit pe venit 10% și CASS 10%, dar NU se reține CAS (contribuția la pensie). Indemnizația este venit asimilat salariului din punct de vedere fiscal, cu această excepție privind CAS.
Concediul medical pentru îngrijirea copilului bolnav cum se plătește?
Pentru îngrijirea copilului bolnav până la 12 ani (18 ani pentru copilul cu handicap), indemnizația este de 85% din baza de calcul, maximum 45 de zile pe an pentru un copil, cu excepții pentru boli infectocontagioase, imobilizare și intervenții chirurgicale. Între 1 februarie 2026 și 31 decembrie 2027 prima zi nu se plătește: Legea 64/2026 nu a trecut copilul bolnav printre excepții.
Cât e concediul medical pentru sarcină și lăuzie?
Concediul de maternitate (sarcină + lăuzie, 126 de zile) se plătește cu 85% din baza de calcul, integral din FNUASS, iar prima zi se plătește (excepție din Legea 64/2026). Riscul maternal e separat și se plătește cu 75% (OUG 96/2003). Ambele sunt distincte de concediul de creștere a copilului. Vezi ghidul de concediu maternal pentru detalii.
Pot lua concediu medical dacă sunt PFA?
Da, dacă ești asigurat în sistemul de sănătate și ai optat pentru contribuția aferentă concediilor medicale (plătită prin contractul de asigurare). PFA-urile care plătesc CASS și contribuția pentru concedii pot beneficia de indemnizație, calculată pe baza venitului declarat.
Ce cod de indemnizație apare pe certificatul medical?
Codul de indemnizație de pe certificat indică tipul afecțiunii și procentul aplicabil: codul 01 (boală obișnuită, 55-75% după durată), codul 02 (accident în afara muncii), codurile pentru urgențe și boli grave (100%), risc maternal (75%) etc. Medicul îl completează în funcție de diagnostic.
Concediul medical afectează concediul de odihnă?
Nu. Perioada de concediu medical nu se scade din concediul de odihnă anual — dimpotrivă, dacă te îmbolnăvești în timpul concediului de odihnă, acesta se suspendă și se reprogramează. Concediul de odihnă rămâne integral.

Ghiduri și calculatoare conexe