folositor
Salariu · Producție și servicii

Cât câștigă un șef de tură în 2026

Un șef de tură câștigă în medie 5.000 de lei net pe lună, după salariile declarate de 171 de persoane pe Salario. Domeniul schimbă mult suma: în anunțurile din toamna lui 2026, 3.000–3.600 de lei la pază, 4.400–5.600 la o pizzerie, 5.000–7.000 în producție și 6.000–8.000 în bucătărie.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 4 noiembrie 2026
Verificat conform metodologiei

Salariile din anunțuri, octombrie-noiembrie 2026

Post, firmăNet pe lună
Șef de tură, bucătărie
Instoriart
6.000–8.000
Șef de tură, picking în depozit
Gi Group Staffing (agenție)
6.500
Șef de tură, producție și producție alimentară
TRK Professional
5.000–7.000
Șef de tură, restaurant
Dodo Pizza
4.400–5.600
Șef de tură, pază într-un depozit
Compania de Pază R.O
3.000–3.600

Sumele sunt cele afișate de angajatori pe eJobs, ca salariu net lunar, în octombrie-noiembrie 2026. Sunt oferte, nu salarii plătite.

Domeniul face diferența

„Șef de tură” nu e o meserie anume, ci un rol: conduci echipa dintr-un schimb, oriunde ar fi ea. De aceea, salariul depinde în primul rând de domeniu. În anunțurile verificate, diferența dintre pază și bucătărie e de peste două ori.

Pe Salario, 171 de persoane au declarat o medie de 5.000 de lei net, dar media pune la un loc toate aceste domenii. Pentru o comparație bună, uită-te la rândul din tabel care seamănă cu postul tău.

De comparat: un șef de tură la pază, cu 3.000–3.600 de lei net, e aproape de salariul minim net, de 2.699 lei, în timp ce unul din bucătărie ajunge la 8.000.

Ce face un șef de tură

Împarte sarcinile echipei din schimb, urmărește producția sau serviciul, rezolvă problemele din timpul turei și predă tura următoare. Lucrul în ture, inclusiv noaptea și în weekend, e parte din post, iar unele firme plătesc sporuri separate.

Vezi și salariul unui muncitor în fabrică, al unui bucătar, al unui gestionar de depozit și al unui agent de pază. Pentru o ofertă brută, folosește calculatorul de salariu net.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un șef de tură, media declarată, cu 5.000 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru august 2026.

Peste media județului în29 din 42 județe
Față de Teleorman (4.203 lei, cea mai mică medie)+19%
Față de București (7.283 lei, cea mai mare medie)-31%
Față de județul median (Gorj)+7%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un șef de tură în 2026?
În medie 5.000 de lei net, după 171 de salarii declarate pe Salario. Anunțurile din octombrie-noiembrie 2026 oferă 3.000–8.000 de lei net, după domeniu.
Cât câștigă un șef de tură în producție?
TRK Professional oferă 5.000–7.000 de lei net, în producție și producție alimentară, în noiembrie 2026.
Cât câștigă un șef de tură într-un depozit?
Gi Group Staffing oferă 6.500 de lei net pentru un șef de tură la picking, în octombrie 2026.
Cât câștigă un șef de tură la restaurant?
Dodo Pizza oferă 4.400–5.600 de lei net. Într-o bucătărie, Instoriart oferă 6.000–8.000.
Cât câștigă un șef de tură la pază?
Compania de Pază R.O oferă 3.000–3.600 de lei net pentru un depozit, în noiembrie 2026.
Cât de sigură e media de pe Salario?
Sunt salarii declarate de utilizatori, neverificate, din domenii diferite. E un reper general, nu suma unui post anume.

Alte meserii din același domeniu

Meserii tehnice

Toate meseriile: caută după domeniu și țară →

Citește mai departe