folositor
Salariu · Meserii tehnice

Cât câștigă un tehnician de sisteme de securitate în 2026

Un tehnician de sisteme de securitate, care montează și întreține alarme, camere video și sisteme de control acces, primește în anunțurile cu salariu publicat 3.500–7.500 lei net pe lună. Capătul de sus e la mentenanță și la șefii de echipă, iar inginerul de sisteme ajunge la 8.000–9.000.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 2 noiembrie 2026
Verificat conform metodologiei

Salariile din anunțuri, octombrie-noiembrie 2026

Post, angajatorNet pe lună
Tehnician sisteme de securitate, București
MNL Service Center
3.500–5.000
Tehnician sisteme de securitate
SDG Security Services
3.500–5.500
Tehnician sisteme de securitate
Nathanael Inbis Grup
3.700–4.500
Tehnician mentenanță curenți slabi și sisteme de securitate
Rasirom
5.000–6.000
Tehnician sisteme de detecție, supraveghere video și acces
Building Support Services
5.000–7.500
Tehnician cablare curenți slabi
SEED
5.500–6.500
Tehnician sisteme de securitate
BGS Grup
6.000–6.500
Șef de echipă curenți slabi (tehnician sisteme de securitate)
Electroinstal Solutions
6.000–7.000
Inginer sisteme de securitate
Perfection HR Solutions (agenție)
8.000–9.000

Sumele sunt cele afișate de angajatori pe eJobs, ca salariu net lunar, în căutarea „tehnician sisteme securitate” din 1-2 noiembrie 2026.

Ce mută salariul

De comparat: la 3.500 de lei net, capătul de jos din anunțuri, un tehnician câștigă cu aproximativ 800 de lei peste salariul minim net, de 2.699 lei.

  • Experiența: posturile de început, ca la MNL Service Center sau SDG Security, pornesc de la 3.500 de lei net. Cu experiență, la BGS Grup sau SEED, oferta trece de 5.500.
  • Mentenanța și sistemele mari: întreținerea sistemelor de detecție, supraveghere și acces în clădiri, ca la Building Support Services, ajunge la 7.500 de lei.
  • Coordonarea: un șef de echipă pe curenți slabi are 6.000–7.000 de lei, iar un inginer de sisteme de securitate 8.000–9.000.

Reperul oficial: media INS din ramură

Firmele de sisteme de securitate sunt, în clasificarea INS, în diviziunea 80, investigații și protecție, alături de firmele de pază. Media netă, în ianuarie-august 2026:

Luna 2026Investigații și protecție (pază)
CAEN 80
Total economie
ianuarie3.2555.518
februarie3.1045.557
martie3.1825.938
aprilie3.2105.843
mai3.2265.684
iunie3.1785.734
iulie3.3115.820
august3.3565.688

Lei net pe lună, INS Tempo, matricea FOM106G (CAEN Rev.3), citită pe 16 octombrie 2026. E media tuturor angajaților cu contract din firmele ramurii — de la personalul de execuție la manageri —, nu salariul meseriei, și nu include PFA-urile sau angajații meseriei din alte ramuri. Lunile cu prime urcă media. Media include toți angajații ramurii, mai ales agenții de pază, care au salarii mai mici decât tehnicienii.

Dispecerul de monitorizare

Dispecerul de monitorizare urmărește alarmele și camerele clienților dintr-un dispecerat și trimite echipajele de intervenție. În anunțurile din noiembrie 2026, salariul era de 2.800 de lei net la un dispecer de centru de alarmă (PP Protect Security) și de 3.000–3.200 sau 4.400–4.500 de lei net la Compania de Pază R.O..

Tehnicianul montează și repară sistemele, dispecerul le urmărește, iar agentul de pază intervine. Dintre cele trei, tehnicianul are salariile cele mai mari în anunțuri.

Vezi și salariul unui agent de pază, al unui electrician și al unui administrator de rețea. Pentru o ofertă brută, folosește calculatorul de salariu net.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un tehnician de sisteme de securitate, capătul de jos din anunțuri, cu 3.500 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru iulie 2026.

Sub media salarialăîn toate cele 42 de județe
Față de Teleorman (4.252 lei, cea mai mică medie)-18%
Față de București (7.469 lei, cea mai mare medie)-53%
Față de județul median (Mehedinți)-26%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un tehnician de sisteme de securitate în 2026?
În cele 9 anunțuri cu salariu de pe eJobs din 1-2 noiembrie 2026, 3.500–7.500 de lei net, iar un inginer de sisteme de securitate 8.000–9.000.
Cât câștigă un tehnician de curenți slabi?
SEED oferea 5.500–6.500 de lei net pentru cablare pe curenți slabi, iar Rasirom 5.000–6.000 pentru mentenanță pe curenți slabi și sisteme de securitate, în noiembrie 2026.
Cât câștigă un tehnician de alarme începător?
Capătul de jos din anunțuri e 3.500 de lei net, la MNL Service Center și SDG Security Services, în octombrie-noiembrie 2026.
Cât câștigă un dispecer de monitorizare?
2.800 de lei net la un dispecer de centru de alarmă și 3.000–4.500 de lei net la Compania de Pază R.O., în anunțurile din noiembrie 2026.
Ce face un tehnician de sisteme de securitate?
Montează, configurează și repară sisteme de alarmă, camere video, control acces și detecție a incendiilor, de obicei pe curenți slabi, la clienți persoane fizice sau în clădiri de birouri și industriale.
Cât e media INS pentru firmele de securitate?
INS nu publică salariul pe meserie. În investigații și protecție (diviziunea 80), media netă a fost 3.356 lei în august 2026, trasă în jos de agenții de pază.

Alte meserii din același domeniu

Meserii tehnice

Toate meseriile: caută după domeniu și țară →

Citește mai departe