folositor
Salariu · Construcții

Cât câștigă un inginer constructor în 2026

Un inginer constructor câștigă în medie 7.000 de lei net pe lună, după salariile declarate de 703 persoane pe Salario. Anunțurile din toamna lui 2026 merg de la 4.582 de lei, la documentații pentru licitații, până la 12.000 la coordonare de șantier și 14.000 la ofertare tehnică.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 4 noiembrie 2026
Verificat conform metodologiei

Salariile din anunțuri, octombrie-noiembrie 2026

Post, firmăNet pe lună
Inginer constructor, ofertare tehnică pentru licitații
ABC Human Capital (agenție)
9.000–14.000
Inginer constructor, execuție și coordonare șantier, Satu Mare
Talentin HR (agenție)
10.000–12.000
Inginer proiectant, construcții civile
Optima Solutions Outsourcing
6.000–10.000
Inginer construcții, diriginte de șantier
Bin Fix
5.000
Inginer constructor, documentații pentru licitații
Hanu General Services
4.582

Sumele sunt cele afișate de angajatori pe eJobs, ca salariu net lunar, în octombrie-noiembrie 2026. Sunt oferte, nu salarii plătite.

Ce spun salariile declarate

Pe Salario, comparatorul de salarii al eJobs, 703 persoane și-au introdus salariul la „inginer construcții”, iar media e 7.000 de lei net. E un eșantion mare, dar amestecă începători și ingineri cu experiență, din toată țara, și nu e verificat.

De comparat: 7.000 de lei net înseamnă de peste două ori salariul minim net, de 2.699 lei.

Reperul oficial: media INS din ramură

Reperul oficial cel mai apropiat e construcția de clădiri, diviziunea 41 a INS. Media netă, în ianuarie-august 2026:

Luna 2026Construcții de clădiri
CAEN 41
Total economie
ianuarie4.3735.518
februarie4.4345.557
martie4.5505.938
aprilie4.5905.843
mai4.5805.684
iunie4.5995.734
iulie4.7285.820
august4.6475.688

Lei net pe lună, INS Tempo, matricea FOM106G (CAEN Rev.3), citită pe 16 octombrie 2026. E media tuturor angajaților cu contract din firmele ramurii — de la personalul de execuție la manageri —, nu salariul meseriei, și nu include PFA-urile sau angajații meseriei din alte ramuri. Lunile cu prime urcă media. Media include toți angajații ramurii, de la muncitori la ingineri și directori.

Ce mută salariul

Vezi și salariile inginerilor în general și al unui arhitect. Pentru o ofertă brută, folosește calculatorul de salariu net.

  • Rolul: în anunțuri, ofertarea pentru licitații și coordonarea de șantier sunt cele mai bine plătite, cu 9.000–14.000 de lei net. Documentațiile și posturile mai simple rămân la 4.582–5.000.
  • Proiectarea: inginerul proiectant de construcții civile de la Optima Solutions Outsourcing are 6.000–10.000 de lei net.
  • Responsabilitatea pe șantier: dacă ajungi să conduci șantierul, intervalul crește: un șef de șantier are 7.000–15.000 de lei net în anunțuri.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un inginer constructor, media declarată, cu 7.000 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru august 2026.

Peste media județului în41 din 42 județe
Față de Teleorman (4.203 lei, cea mai mică medie)+67%
Față de București (7.283 lei, cea mai mare medie)-4%
Față de județul median (Gorj)+50%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un inginer constructor în 2026?
În medie 7.000 de lei net, după 703 salarii declarate pe Salario. Anunțurile din octombrie-noiembrie 2026 oferă 4.582–14.000 de lei net, după rol.
Cât câștigă un inginer proiectant în construcții?
Optima Solutions Outsourcing oferă 6.000–10.000 de lei net pentru un inginer proiectant de construcții civile, în noiembrie 2026.
Cât câștigă un inginer pe șantier?
Talentin HR oferă 10.000–12.000 de lei net pentru execuție și coordonare de șantier, în Satu Mare. Un șef de șantier are 7.000–15.000 în anunțuri.
Cât câștigă un diriginte de șantier?
Bin Fix oferă 5.000 de lei net pentru un inginer de construcții și diriginte de șantier, în octombrie 2026. E un singur anunț, deci un reper limitat.
Cât de sigură e media de pe Salario?
Sunt salarii declarate de utilizatori, neverificate, dar cele 703 răspunsuri o fac mai solidă decât mediile bazate pe câteva zeci.
Sumele din anunțuri sunt nete?
Da. Toate sumele din tabel sunt afișate pe eJobs ca salariu net lunar.

Alte meserii din același domeniu

Profesii liberale

Toate meseriile: caută după domeniu și țară →

Citește mai departe