folositor
Salariu · Vânzări

Cât câștigă un account manager în 2026

Un account manager găsește în anunțurile în lei din noiembrie 2026 între 2.700 și 12.000 de lei net pe lună. Intervalele sunt largi, pentru că o parte din venit depinde adesea de vânzări. Media declarată pe Salario e 6.500 de lei net, din 634 de salarii.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 5 noiembrie 2026
Verificat conform metodologiei

Salariile din anunțuri, noiembrie 2026

Post, firmăNet pe lună
Key account manager, București și alte orașe
Global Plast
4.000–12.000
Account manager Vodafone Business, București
Red Connect
2.700–8.000
Key account manager non-food, București și alte orașe
Alexander Line
5.500–7.000
Sales account manager, Cluj-Napoca
Senior Software Agency
5.000–7.000
Key account manager, București și Ilfov
Sinclea Facility Management
5.000
Account manager iGaming, București
Hayago
3.600–4.500

Sumele sunt cele afișate de angajatori pe eJobs, ca salariu net lunar în lei, verificate pe pagina fiecărui anunț pe 5 noiembrie 2026. Am lăsat afară anunțurile cu sume în euro. Sunt doar șase anunțuri, deci un reper limitat.

De ce depinde salariul

Pentru comparație: 6.500 de lei net, media declarată, sunt de peste două ori salariul minim net, de 2.699 lei.

  • Partea variabilă: Red Connect menționează bonusuri de performanță fără plafon, iar Alexander Line comision din vânzare. Din anunțuri nu reiese întotdeauna dacă suma afișată include variabilul, așa că întreabă care e partea fixă.
  • Portofoliul: un key account manager lucrează cu clienții mari ai firmei. Toate cele patru anunțuri de key account sau sales au limita de jos de cel puțin 4.000 de lei net.
  • Industria: în această citire, intervalele merg de la 3.600–4.500 de lei în iGaming la 5.500–7.000 de lei la bunuri non-food, dar sunt prea puține anunțuri pentru un clasament al industriilor.

Reperul oficial: media INS din ramură

Pentru firmele de comerț cu ridicata, unde lucrează mulți account manageri, reperul oficial e diviziunea 46 a INS. Media netă, în ianuarie-august 2026:

Luna 2026Comerț cu ridicata
CAEN 46
Total economie
ianuarie5.8575.518
februarie5.9535.557
martie6.5705.938
aprilie6.3055.843
mai6.1275.684
iunie6.1255.734
iulie6.1995.820
august6.0395.688

Lei net pe lună, INS Tempo, matricea FOM106G (CAEN Rev.3), citită pe 16 octombrie 2026. E media tuturor angajaților cu contract din firmele ramurii — de la personalul de execuție la manageri —, nu salariul meseriei, și nu include PFA-urile sau angajații meseriei din alte ramuri. Lunile cu prime urcă media. Media include toți angajații ramurii, nu doar pe cei din vânzări.

Ce face un account manager

Răspunde de relația cu un portofoliu de clienți: păstrează contractele, negociază și vinde produse sau servicii în plus. Spre deosebire de un agent de vânzări, care caută mai ales clienți noi, lucrează de obicei cu clienți pe termen lung, deși multe anunțuri amestecă cele două roluri.

Vezi și salariul unui agent de vânzări, al unui specialist în marketing și al unui project manager. Dacă oferta e în brut, folosește calculatorul de salariu net.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un account manager, media declarată, cu 6.500 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru august 2026.

Peste media județului în40 din 42 județe
Față de Teleorman (4.203 lei, cea mai mică medie)+55%
Față de București (7.283 lei, cea mai mare medie)-11%
Față de județul median (Gorj)+39%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un account manager în 2026?
2.700–12.000 de lei net în anunțurile în lei din noiembrie 2026. Media declarată pe Salario e 6.500 de lei net, din 634 de salarii.
Cât câștigă un key account manager?
În anunțurile verificate: Global Plast 4.000–12.000 de lei net, Alexander Line 5.500–7.000 și Sinclea 5.000.
Sumele includ comisionul?
Nu reiese întotdeauna din anunț. Red Connect și Alexander Line menționează bonusuri sau comision, deci cere partea fixă separat, înainte să compari două oferte.
De ce sunt intervalele atât de largi?
Pentru că venitul depinde adesea de vânzări și de portofoliu. O limită de sus de 8.000 sau 12.000 de lei nu înseamnă salariul pe care îl primești din prima lună.
Cât de sigură e media de pe Salario?
E calculată din 634 de salarii declarate, neverificate. E un reper bun pentru ordinul de mărime, nu o sumă garantată.
Sumele din anunțuri sunt nete?
Da. Toate sumele din tabel sunt afișate pe eJobs ca salariu net lunar.

Alte meserii din același domeniu

HoReCa și comerț

Toate meseriile: caută după domeniu și țară →

Citește mai departe