folositor
Salariu · industrie IT

Salariu programator în România 2026: cât câștigă net

În firmele de programare și consultanță IT, salariul mediu net a fost 12.801–15.633 lei pe lună în 2026, după INS — în medie 13.675, de peste două ori media economiei. Nu există date oficiale pe nivel de experiență, tehnologie sau oraș; mai jos, ce se poate verifica și calculele pentru salariul tău.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 14 octombrie 2026
Verificat conform metodologiei

Media oficială în IT, lună cu lună

Luna 2026Programare și consultanță IT (62)Portaluri web, prelucrarea datelor (63)Total economie
ianuarie12.8018.1355.518
februarie12.9528.0355.557
martie15.6339.5475.938
aprilie14.2498.3225.843
mai13.1508.1765.684
iunie13.4748.7435.734
iulie13.4648.3725.820

Lei net pe lună, INS Tempo, matricea FOM106G, diviziunile CAEN Rev.3. E media tuturor angajaților din aceste firme — programatori, testeri, manageri, personal de suport —, fără PFA-uri și fără programatorii angajați în alte ramuri (bănci, industrie). Martie urcă din prime.

Programatorii față de restul firmei: ce arată ancheta INS

Media de mai sus amestecă toți angajații. INS are o singură defalcare oficială din interiorul firmelor IT: ancheta anuală din octombrie, pe grupe de ocupații. Ultima, din octombrie 2024, pentru salariații cu normă întreagă din programare și servicii informatice:

Grupa de ocupațiiAngajațiSalariu de bază brutVenit brut realizatNet din venit
Specialiști (programatori, analiști și alți specialiști cu studii superioare)118.58416.03218.56510.860
Conducători (manageri)11.84613.81316.3439.561
Tehnicieni25.6699.96611.8446.929
Funcționari administrativi8.0595.7917.1654.191
Toți angajații167.61914.22916.5909.705

Lei pe lună, octombrie 2024, INS Tempo FOM121A, CAEN Rev.2 „62-63”. „Venitul brut realizat” include sporurile și primele lunii; netul e calculat cu regulile din 2026, fără persoane în întreținere (în 2024 o parte din salariile din IT mai aveau scutire de impozit). Sunt medii pe grupă, nu mediane: INS nu publică distribuția salariilor pe tranșe pentru IT.

Concluzia e opusă celei care circulă: specialiștii — grupa programatorilor, 71% dintre angajați — câștigă peste media firmei, cu 16.032 de lei salariu de bază față de 14.229. Media nu e umflată de manageri, ci trasă în jos de tehnicieni și de personalul administrativ. Față de 2023, salariul de bază al specialiștilor a crescut cu 1.126 de lei.

De la brut la net, pentru salariile din IT

Din 2025, salariile din IT se impozitează ca toate celelalte: CAS 25%, CASS 10%, impozit 10% după contribuții. Netul pentru câteva salarii brute, fără persoane în întreținere:

Brut pe lunăNet pe lună
8.000 lei4.680 lei
10.000 lei5.850 lei
15.000 lei8.775 lei
20.000 lei11.700 lei
25.000 lei14.625 lei
30.000 lei17.550 lei

Pentru suma ta exactă, cu deducerea personală și persoanele în întreținere, folosește calculatorul de salariu net.

Ce a schimbat eliminarea scutirii IT

  • Până în 2023: salariile din IT erau scutite de impozitul pe venit, în condițiile legii.
  • 2024 (OUG 115/2023): scutirea s-a aplicat doar primilor 10.000 de lei brut pe lună.
  • Din 2025: scutirea a fost eliminată complet.

Exemplu, 15.000 lei brut: CAS 25% și CASS 10% iau 5.250 lei, rămân 9.750. Cu scutire totală, acesta era netul. Azi se mai plătește impozitul de 10% pe această sumă — 975 lei —, deci netul e 8.775 lei. Pierderea e de 975 de lei pe lună, nu 10% din brut, cum apare des calculat greșit.

Opțiunile rămase sunt în ghidul de optimizare fiscală IT după eliminarea scutirii.

PFA sau CIM

Ca PFA în IT ești doar în sistem real: programarea nu are normă de venit. Plătești CAS pe pragurile de 12 sau 24 de salarii minime, CASS 10% din venitul net și impozit 10%; câștigul față de CIM depinde de cheltuieli și de nivelul venitului, iar la venituri mari intră în calcul și SRL-ul micro. Calculul pe cifrele tale e în ghidul PFA pentru dezvoltatori software.

Ca PFA renunți la concediul plătit de angajator și la stabilitatea contractului de muncă; contabilitatea și clienții sunt ale tale.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: media netă în firmele de programare și consultanță IT (INS, 2026), cu 13.675 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru iulie 2026.

Peste media salarialăîn toate cele 42 de județe
Față de Teleorman (4.252 lei, cea mai mică medie)+222%
Față de București (7.469 lei, cea mai mare medie)+83%
Față de județul median (Mehedinți)+188%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un programator în România în 2026?
Singura cifră oficială e media INS pentru firmele de „programare și consultanță în tehnologia informației” (CAEN 62): între 12.801 și 15.633 lei net pe lună în ianuarie-iulie 2026, în medie 13.675 — de peste două ori media economiei (5.728). E media tuturor angajaților din aceste firme, nu doar a programatorilor, și nu e defalcată pe nivel de experiență.
Cât câștigă un programator junior sau senior?
Nu există o statistică oficială pe nivel de experiență: INS publică media pe ramură, iar firmele private nu publică salariile. Intervalele care circulă vin din sondaje și site-uri de estimări, cu eșantioane necunoscute. Pentru un salariu negociat, calculează netul exact cu calculatorul de salariu — tabelul de pe pagină arată netul pentru brutele uzuale din IT.
Cât câștigă programatorii față de restul angajaților din firmele IT?
Mai mult decât media firmei, nu mai puțin. În ancheta INS din octombrie 2024, specialiștii din firmele IT (grupa în care intră programatorii și ceilalți angajați cu studii superioare de specialitate — 71% dintre angajați) aveau 16.032 lei brut salariu de bază și 18.565 venit brut realizat, față de 14.229 media tuturor angajaților. Media e trasă în jos de tehnicieni și de personalul administrativ, nu în sus de manageri.
Cât pierde un programator după eliminarea scutirii de impozit?
Impozitul de 10% se aplică după contribuții, nu pe tot brutul. La 15.000 lei brut: CAS și CASS iau 5.250 lei, rămân 9.750, iar impozitul e 975 lei. Cu scutire totală netul era 9.750 lei; azi e 8.775. Pierderea e deci 975 de lei pe lună, nu 10% din brut.
Mai există scutirea de impozit pentru IT în 2026?
Nu. În 2024 scutirea s-a aplicat doar pentru primii 10.000 de lei brut pe lună, iar din 2025 a fost eliminată complet. Salariile din IT se impozitează ca toate celelalte: CAS 25%, CASS 10%, impozit 10%.
PFA sau CIM — care e mai avantajos pentru programator?
Depinde de venit și de cheltuieli. Ca PFA în IT ești doar în sistem real — programarea nu are normă de venit —, cu CAS pe pragurile de 12 sau 24 de salarii minime, CASS 10% din venitul net și impozit 10%. La venituri mari intră în calcul și SRL-ul micro. Calculul complet e în ghidul PFA pentru dezvoltatori.
Cluj sau București — unde se plătește mai bine?
Nu există o statistică oficială a salariilor din IT pe orașe: media INS pe ramură e națională. Comparațiile pe orașe care circulă vin din sondaje, cu eșantioane necunoscute.

Alte meserii din același domeniu

IT și digital

Citește mai departe

Salariu medic în România 2026: grila în plată, pe grad și tip de unitateSalariul medicului în 2026 din grila în plată (OUG 19/2024, înghețată): medic 8.000, specialist 11.187, primar 14.125 lei brut în unități clinice. Net pe grad, gradații de vechime, spor de condiții cu exemple reale, gărzi.Salariu medic rezident în 2026: cât câștigă pe fiecare an de rezidențiatSalariul medicului rezident pe an de rezidențiat, brut și net, din OUG 19/2024: 7.125 lei brut în anul I, 9.875 lei în anii VI-VII, înghețate în 2026. Sporuri de condiții cu exemple reale, gărzi, indemnizația de hrană și proiectul pentru 2027.Cât câștigă un medic de familie în 2026: calculul pe puncteMedicul de familie nu are salariu: cabinetul e plătit de casa de asigurări per pacient și per consultație — 8,2 lei punctul per capita și 10,3 lei punctul pe serviciu în 2026. Punctajul pe vârste, limitele, exemplul 2025 vs 2026 și calculator.Salariu profesor în România 2026: grila în plată, pe grad didactic și vechimeSalariul profesorului în 2026 din grila în plată (OUG 128/2023, iunie 2024, înghețată): debutant 6.446 lei brut, gradul I peste 25 de ani 8.215 lei. Matrice grad × vechime, brut și net, gradații de vechime, sporuri, universitar.Salariu polițist în România 2026: agent, ofițer, comisarSalariu polițist 2026 din tabelele oficiale MAI: agent 4.203–8.967 lei net, ofițer 4.833–11.647, ofițer cu funcție de conducere 8.145–15.413 (IPJ Olt, august 2026). Coeficienți pe grad, sporuri, pensie de specialitate.Salariu asistent medical în România 2026: grila în plată, pe studii și gradSalariul asistentului medical în 2026 din grila în plată (OUG 19/2024, înghețată): debutant PL 5.250 lei brut, asistent PL 5.404, principal cu licență 6.083. Net pe treaptă, gradații, spor de condiții cu exemple reale.