Salariu asistent medical în România 2026: grila în plată, pe studii și grad
De la 5.054 lei brut la debutantul cu liceu sanitar la 6.083 lei la principalul cu licență — salariile de bază din OUG 19/2024, în plată din iunie 2024 și înghețate în 2026. Peste ele: gradația de vechime, sporul de condiții al secției, turele.
Salariul de bază pe studii și grad — 2026
Unități clinice, gradația 0, fără sporuri, fără persoane în întreținere. Netul e calculat cu cotele din 2026 (CAS 25%, CASS 10%, impozit 10%). Grila are două axe: nivelul de studii și gradul.
| Studii | Grad | Brut | Net | Coeficient anexa II |
|---|---|---|---|---|
| S — licență | Debutant | 5.530 lei | 3.267 lei | 2,05 |
| Asistent medical | 5.842 lei | 3.437 lei | 2,17 | |
| Principal | 6.083 lei | 3.567 lei | 2,26 | |
| PL — postliceală | Debutant | 5.250 lei | 3.116 lei | 1,50 – 1,92 |
| Asistent medical | 5.404 lei | 3.201 lei | 1,54 – 1,60 | |
| Principal | 5.474 lei | 3.239 lei | 1,56 – 2,03 | |
| M — liceu sanitar | Debutant | 5.054 lei | 3.011 lei | 1,44 – 1,54 |
| Asistent medical | 5.250 lei | 3.116 lei | 1,50 – 1,92 | |
| Principal | 5.390 lei | 3.192 lei | 1,54 – 2,00 |
Sursa: OUG 19/2024, anexa nr. 1, lit. a), secțiunea a.1, coloana „iunie 2024". Rândul S acoperă și tehnicianul de radiologie licențiat, asistentul de laborator licențiat, moașa; rândurile PL și M se aplică și asistentului de farmacie, asistentului social și educatorului-puericultor cu studii de acel nivel (nota *2 din anexă).
În spitalele care nu sunt unități clinice (orășenești, municipale fără statut clinic, medico-sociale), seria a.4 dă valori cu puțin sub cele de mai sus: asistentul PL 5.390 lei în loc de 5.404, asistentul cu licență 5.628 în loc de 5.842; debutanții și rândurile M sunt identice.
Calculatorul de salariu net îți dă netul exact pentru brutul tău total — cu gradația, sporurile și persoanele în întreținere.
Gradația de vechime și sporurile: de la grilă la fluturaș
Peste salariul din grilă vine gradația de vechime în muncă (art. 10 din Legea 153/2017), pe toată vechimea, în orice domeniu. Pentru asistentul generalist PL:
| Gradația | Vechime în muncă | Majorare | Asistent PL, brut | Net |
|---|---|---|---|---|
| 0 | sub 3 ani | — | 5.404 lei | 3.201 lei |
| 1 | 3-5 ani | +7,5% | 5.809 lei | 3.420 lei |
| 2 | 5-10 ani | +5% | 6.099 lei | 3.576 lei |
| 3 | 10-15 ani | +5% | 6.404 lei | 3.747 lei |
| 4 | 15-20 de ani | +2,5% | 6.564 lei | 3.840 lei |
| 5 | peste 20 de ani | +2,5% | 6.728 lei | 3.936 lei |
Lista de transparență a Institutului „Marius Nasta" dă aceleași trepte, cu diferențe de câțiva lei din rotunjire: asistent generalist PL, gradația 5, 6.733 lei.
Apoi sporul pentru condiții deosebit de periculoase sau vătămătoare, ca procent din salariul de bază, pe secție, din regulamentul de sporuri — plus indemnizația de hrană (art. 18, 347 lei brut pe lună în lista citată). Trei rânduri reale:
| Exemplu real (Marius Nasta, martie 2025) | Bază | Spor condiții | Hrană | Brut | Net |
|---|---|---|---|---|---|
| Asistent medical generalist PL, gradația 0 | 5.404 | 2.123 | 347 | 7.874 lei | 4.606 lei |
| Asistent medical generalist PL, UPU, gradația 1 | 6.022 | 2.201 | 347 | 8.570 lei | 5.013 lei |
| Asistent medical S, gradația 1 | 6.280 | 2.295 | 347 | 8.922 lei | 5.219 lei |
Citește exemplele cu grijă: institutul e de pneumoftiziologie (TBC), deci sporul de condiții — 39.3% din bază — e la capătul de sus al regulamentului. Pe o secție obișnuită procentul e mult mai mic. Netul de aici nu include sporul de tură, cel de noapte și orele din sărbători, care la asistenții în ture adaugă sume vizibile. Toate se citesc în lista de transparență a spitalului tău, publicată de două ori pe an (art. 33).
Nu mai există „spor de vechime" de 5-25%. Era mecanismul dinainte de 2018; Legea 153/2017 l-a înlocuit cu gradația de mai sus. Articolele care încă îl adună peste gradație numără de două ori același lucru.
De ce nu iese salariul din coeficient × salariul minim
Anexa II la Legea 153/2017 nu dă asistentului o sumă, ci un coeficient de ierarhizare — coloana din primul tabel. Art. 12 alin. (2) spune că salariul de bază e coeficientul × salariul minim, dar art. XVI alin. (1) din Legea 141/2025 menține în 2026 cuantumurile la nivelul lunii decembrie 2025. Salariile în plată sunt cele restabilite prin OUG 19/2024 în iunie 2024, iar coeficientul arată doar ierarhia: principalul cu licență (2,26) stă mult peste principalul cu liceu (1,54 – 2,00). Mecanismul complet: ghidul grilei de salarizare.
Stat, privat, străinătate
La stat, tot ce e mai sus e public: grila, gradația, sporul pe secție din lista de transparență a spitalului. În privat nu există grilă publică; salariul se negociază individual, fără gradații și fără sporurile din lege, iar cifrele care circulă sunt estimări, nu date. Pentru cine cântărește plecarea, comparația corectă nu e pe salariul nominal, ci pe ce rămâne după chirie și pe ce se întâmplă cu pensia — pensia celor care au lucrat în mai multe țări. În afara spitalului, asistentul medical comunitar de la primărie are altă grilă — salariul asistentului medical comunitar. Grilele publice din afară: Germania (TVöD), UK (NHS).
Asistentul medical la penitenciar și în armată
În penitenciare și în structurile militare, personalul medical poate avea statut special (agent, subofițer, ofițer) sau poate fi angajat contractual. Cel cu statut special poate alege, în locul soldei, salariul din grila sănătății — cea de mai sus — la care se adaugă solda de grad (Legea 153/2017, anexa VI art. 92); pensia se calculează însă pe solda pe care ar fi avut-o.
Listele de transparență nu separă asistenții. La Penitenciarul-Spital București-Rahova (august 2026), agenții au avut 5.341–8.014 lei net, ofițerii 7.363–9.499, iar personalul medical contractual — brancardieri și infirmieri — 3.626–4.906. Detalii despre sistemul penitenciar pe pagina agentului de penitenciar.
Cum se compară cu salariul mediu din județul tău
Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un asistent medical debutant cu postliceală, cu indemnizația de hrană, cu 3.304 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru iulie 2026.
Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.
Întrebări frecvente
Cât câștigă un asistent medical debutant în 2026?
Cât câștigă un asistent medical principal?
Contează dacă am liceu sanitar, postliceală sau licență?
Ce sporuri primește un asistent medical?
Cât e sporul de condiții pe o secție grea?
Salariul e același în orice spital?
Cresc salariile asistenților medicali în 2026?
Cât câștigă un asistent medical la penitenciar?
Cum devii asistent medical?
Alte meserii din același domeniu
Sănătate