folositor
Salariu · Sănătate

Cât câștigă un tehnician de radiologie în 2026: grila din spital și sporul pentru radiații

Tehnicianul de radiologie din spitalul public are între 5.250 și 7.575 de lei brut de bază, după studii, treaptă și vechime, plus un spor pentru radiații de 10–30%. Net, cu sporul, rămân 3.816–5.268 de lei în lista unui spital județean.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 19 octombrie 2026
Verificat conform metodologiei

Grila: aceeași cu a asistentului medical

În Legea 153/2017, tehnicianul de radiologie și imagistică e pe același rând cu asistentul medical. Cu licență intră pe rândul S, cu școală postliceală pe rândul PL, și urcă pe trei trepte: debutant, asistent, principal.

Treapta, gradația 0Postliceală (PL)Licență (S)
debutant5.2505.530
asistent5.4045.842
principal5.4746.083

Salariul de bază brut, lei pe lună, în unitățile clinice, fără vechime. Cu fiecare gradație de vechime (până la 5, după peste 20 de ani) baza crește: la principal cu licență, de la 6.083 la 7.575 de lei.

Sporul pentru radiații: 10–30%, după categoria de risc

Personalul care lucrează cu surse de radiații ionizante sau cu generatoare de radiații primește un spor din salariul de bază, diferențiat pe categorii de risc. Categoria locului de muncă o stabilește spitalul.

Categoria de riscSporLa 7.575 lei bază
Categoria I10%758 lei
Categoria a II-a15%1.136 lei
Categoria a III-a20%1.515 lei
Categoria a IV-a30%2.273 lei

Sursa: anexa nr. 5 la Regulamentul-cadru aprobat prin HG 153/2018. Spitalele însumează adesea sporul pe radiații cu cel de secție într-o singură coloană, „spor condiții de muncă”.

Ce scrie în lista unui spital județean

Lista de salarii a Spitalului Clinic Județean de Urgență din Timișoara, din martie 2026, are zeci de rânduri de radiologie. Sumele de bază se potrivesc exact cu grila din lege.

FuncțiaGradațiaBazăSpor condițiiNet
Asistent medical radiologie (PL)05.4047723.816
Asistent medical radiologie (PL)56.7297434.574
Asistent medical radiologie principal (PL)56.8179744.760
Tehnician de radiologie principal (S)26.8679814.793
Tehnician de radiologie principal (S)37.2101.0305.023
Tehnician de radiologie principal (S)57.5751.0825.268

Lei brut pe lună; netul e calculat din bază plus sporul de condiții, fără persoane în întreținere, cu hrana de 347 de lei acolo unde netul nu trece de 6.000 de lei. În aceeași listă, tehnicianul principal cu licență și gradația 5 mai are 825 de lei pentru weekend și sărbători și 644 pentru ture, care depind de program.

Unde se face diferența

Pentru că grila e comună, un tehnician de radiologie și un asistent medical de pe salon cu aceleași studii și aceeași vechime au același salariu de bază. Diferența vine din spor: pe radiații la tehnician, pe secție la asistent. Grila completă a asistenților, pe studii și secții, e la cât câștigă un asistent medical.

Cum se compară cu salariul mediu din județul tău

Un salariu are alt înțeles în Vaslui decât în Cluj. Mai jos: un asistent medical de radiologie la început, cu sporul de condiții, cu 3.816 lei net, față de câștigul salarial mediu net pe județe, din datele INS pentru iulie 2026.

Sub media salarialăîn toate cele 42 de județe
Față de Teleorman (4.252 lei, cea mai mică medie)-10%
Față de București (7.469 lei, cea mai mare medie)-49%
Față de județul median (Mehedinți)-20%

Comparația e între salariul unei meserii și media tuturor salariilor din județ, nu între aceeași meserie în județe diferite — INS nu publică date pe meserie și județ simultan. Vezi harta salariilor pe județe pentru clasamentul complet.

Întrebări frecvente

Cât câștigă un tehnician de radiologie în 2026?
În spitalele publice, salariul de bază e între 5.250 lei brut (debutant cu postliceală, fără vechime) și 7.575 lei (principal cu studii superioare, gradația 5). Cu sporul de condiții, netul e de 3.816 lei la un asistent de radiologie la început și 5.268 lei la un tehnician principal cu vechime, în lista Spitalului Județean Timișoara din martie 2026.
Cât e sporul pentru radiații?
Între 10% și 30% din salariul de bază, după categoria de risc a locului de muncă: 10% la categoria I, 15% la categoria a II-a, 20% la categoria a III-a, 30% la categoria a IV-a. Procentele sunt în anexa nr. 5 la Regulamentul-cadru aprobat prin HG 153/2018. Categoria o stabilește fiecare spital, prin regulamentul lui intern.
Are tehnicianul de radiologie aceeași grilă ca asistentul medical?
Da. În Legea 153/2017, tehnicianul de radiologie și imagistică e pe același rând cu asistentul medical: cu licență, pe rândul S, cu postliceală, pe rândul PL. Diferența de bani vine din spor, nu din salariul de bază.
Ce diferență e între studii postliceale și licență?
La treapta de principal, gradația 0, 6.083 lei brut cu licență față de 5.474 cu postliceală, în unitățile clinice. Diferența crește cu vechimea, pentru că gradațiile se aplică procentual.
Mai crește salariul în 2026?
Nu. art. XVI alin. (1) din Legea 141/2025 menține în 2026 cuantumurile la nivelul lunii decembrie 2025, iar sporurile cel mult la acel nivel. Cifrele din pagină sunt cele în plată.

Alte meserii din același domeniu

Sănătate

Citește mai departe

Cât câștigă un educator într-un centru DGASPC în 2026: grila pe studii și vechimeSalariul educatorului din centrele de plasament și de zi în 2026: 4.332–6.171 lei brut după studii, treaptă și vechime — 2.898 lei net cu hrana la educatorul cu studii medii la început. Grila identică la DAS Baia Mare și DGASPC Sector 3, plus lucrătorul social și îngrijitoarea.Cât câștigă un inspector școlar în 2026: bază, merit și conducerea ISJSalariul inspectorului școlar în 2026: 12.379 lei brut de bază, 13.126 cu sporul de suprasolicitare și 16.221 cu gradația de merit — 7.678–9.490 lei net. Inspectorul școlar general: 18.436 brut. Tabele identice la ISJ Constanța și ISJ Buzău.Cât câștigă un muzeograf în 2026: salariile din muzeele publiceSalariul muzeografului în 2026: 7.695–7.912 lei brut la gradul IA cu vechime, după muzeu, și 6.166 la gradul I — din listele muzeelor din Sighișoara, Reghin și Alba Iulia. Plus conservator, restaurator, supraveghetor și indemnizația de doctorat.Cât câștigă un muzician la operă în 2026: instrumentiști, coriști, concertmaestruSalariul unui muzician la operă în 2026: artistul instrumentist IA cu vechime are 11.561 lei brut de bază plus un spor de condiții de până la 1.508 — circa 7.602 lei net. La gradul II, de la 6.194. Plus concertmaestru și coriști, din listele Operei din Timișoara și Constanța.Cât câștigă un pedagog școlar în 2026: grila, sporul de noapte și netulSalariul pedagogului școlar în 2026: 5.513 lei brut la debutantul cu facultate, 7.696 la gradul IA cu vechime, 6.973 cu studii medii. Cu sporul de noapte din internat (925 lei la Bârlad) și hrană, 5.246 lei net. Grila OUG 128/2023, verificată pe listele școlilor.Cât câștigă secretarul general al primăriei în 2026: de la comună la municipiuSalariul secretarului general al primăriei în 2026: de la 8.425 lei brut într-o comună mică la 16.800 într-un municipiu reședință de județ — 4.928–9.828 lei net. Din listele de salarii a șapte primării, de la Cetate și Bălești la Sectorul 1 și Arad.