folositor
PFA · transport persoane

PFA Uber / Bolt driver 2026

Ghid pentru șoferii ride-sharing din România: CAEN 4932, obținerea autorizației ARR de transport alternativ (OUG 49/2019), impozitarea exclusiv în sistem real, cheltuieli deductibile (combustibil, leasing, întreținere) și calcul net real per cursa.

Audit editorial Folositor.ro
Actualizat: 2 octombrie 2026
Verificat conform metodologiei

Ce cere legea: operator autorizat și șofer atestat

Transportul prin Uber, Bolt și celelalte aplicații e transport alternativ, reglementat de OUG 49/2019 — nu de legea taxi (Legea 38/2003). Legea separă două roluri:

  • Operatorul de transport alternativ — PFA, întreprindere individuală, întreprindere familială sau firmă care deține mașina (proprietate, închiriere sau comodat) și are autorizație de la agenția teritorială a ARR; pentru fiecare mașină primește o copie conformă, 100 lei pe an. Poți fi tu operatorul, ca PFA sau SRL, sau poți conduce pentru un operator.
  • Șoferul (art. 23): cel puțin 21 de ani, permis B de cel puțin 2 ani, certificat de atestare profesională ARR pentru transport de persoane în regim de închiriere, aviz medical și psihologic, cazier fără infracțiunile enumerate de lege.

Amenzi (art. 32): șoferul, de la 1.000 la 5.000 lei — de exemplu, pentru curse fără atestat; operatorul, de la 3.000 la 9.000 lei; platforma, de la 5.000 la 15.000 lei sau mai mult, dacă acceptă operatori neautorizați.

CAEN 4932 — ce acoperă

CAEN 4932= "Transporturi cu taxiuri". Acoperă toate formele de transport de persoane cu plată pe bază de cerere directă: taxi clasic, Uber, Bolt, Free Now, Yango, ride-sharing în general.

Pentru livrari (Glovo Food, Bolt Food, Uber Eats, Tazz) e cod diferit — vezi ghidul nostru PFA livrator Glovo / Bolt Food.

Normă venit sau sistem real?

Normă venit pentru CAEN 4932 în 2026 e ~30.000-40.000 lei anual (variabilă pe județ, fixată de Camera de Comerț locala). Pentru un șofer activ full-time, venitul real depășește mult normă — sistem real devine mai favorabil.

ScenariuVenit brut anualRecomandare
Part-time, weekend25.000-40.000 leiNormă venit (mai simplu)
Full-time mediu50.000-90.000 leiSistem real (deduceri mari)
Full-time intensiv90.000-150.000 leiSistem real (combustibil deductibil)

Cheltuieli deductibile — listă completă

  • Combustibil — cea mai mare cheltuială. Deductibilă 100% dacă mașina e folosită exclusiv business, 50% dacă e mixta (Cod Fiscal art. 25 alin. 3)
  • Leasing sau rată credit mașina — proporțional cu folosirea business
  • Asigurări (RCA, CASCO, asigurare profesională) — proporțional
  • Mentenanță + reparații (schimb ulei, frane, distribuție, etc.)
  • Anvelope (set vara + iarna)
  • Taxă de parcare + abonamente parcare
  • Abonament telefon mobil (pentru aplicații)
  • Comision platformă Uber 25%, Bolt 15-20%, Free Now 18-22% — deductibil integral
  • Curățare mașina + accesorii (sortator, suport telefon, incarcator)
  • Cursuri de perfectionare (atestat profesional reînnoit la 5 ani)
  • Aviz medical specialist transport anual

Documente justificative obligatorii: bonuri fiscale, facturi pe numele PFA-ului (NU pe persoană fizică). Păstrare minim 5 ani pentru control ANAF.

Calcul net real per cursa

Exemplu real București 2026 pentru o cursă medie:

ElementValoare
Preț cursa (10 km, 25 min)25,00 lei
− Comision Uber 25%−6,25 lei
− Combustibil (10 km × 7L/100 × 7 lei/L)−5,00 lei
− Amortizare mașina + întreținere−3,50 lei
− Asigurări (proporțional)−0,75 lei
Net efectiv per cursa9,50 lei

Cu 15 curse/zi × 6 zile/săpt = ~7.000-9.000 lei brut/luna. Net după toate taxele PFA (CAS + CASS + impozit): ~4.500-6.000 lei efectiv în mână. Șoferii de noaptea / orele de vârf câștigă cu 30-40% mai mult (surge pricing).

Plafoane CAS și CASS 2026

  • CAS 25% — 12.150 lei/an (12 salarii minime) de la 48.600 lei venit net; 24.300 lei/an (24 de salarii) de la 97.200 lei
  • CASS 10% — din venitul net, cel puțin 2.430 lei/an (baza minimă de 6 salarii minime, 24.300 lei), dacă nu ai și salariu sau pensie
  • Impozit pe venit 10% — pe baza netă
  • Total taxe la venit net 80.000 lei: 26.935 lei (34% din net)

Pentru calcul exact cu cifrele tale, folosește calculatorul nostru de salariu net (modul PFA).

Întrebări frecvente

Pot lucra cu Uber sau Bolt fără PFA în 2026?
Nu pe cont propriu fără formă legală. Transportul prin aplicații e reglementat de OUG 49/2019 (transportul alternativ), nu de legea taxi. Cursele le face un operator de transport alternativ — PFA, întreprindere individuală, întreprindere familială sau firmă — cu autorizație de la agenția teritorială a ARR. Poți fi tu operator (ca PFA sau SRL) sau poți conduce pentru un operator, de exemplu ca angajat. Oricum ar fi, ca șofer îți trebuie atestatul ARR, avizul medical și psihologic și celelalte condiții din art. 23. Amenda pentru șofer e între 1.000 și 5.000 lei (art. 32), iar platformele trebuie să verifice documentele.
Ce cod CAEN aleg pentru PFA Uber / Bolt?
CAEN 4932 — 'Transporturi cu taxiuri'. Acoperă toate formele de transport persoane cu plată pe bază de cerere directă (taxi clasic + ride-sharing). Pentru livrări (Glovo Food, Bolt Food, Uber Eats) e cod diferit — 5320 sau 8292. Pentru șofer cu vehicul propriu sau leasing personal, CAEN 4932 e suficient. Pentru flota proprie (2+ mașini cu alți șoferi), tot 4932 dar trebuie autorizație de operator de transport (mai complexa).
Normă venit sau sistem real pentru șofer Uber / Bolt 2026?
Normă venit pentru CAEN 4932 în 2026 e ~30.000-40.000 lei anual (variabilă pe județ). Pentru un șofer activ cu 50-60 ore/săptămână, venitul brut anual depășește ușor 80.000-120.000 lei — sistem REAL devine mai favorabil pentru ca poți deduce: combustibil (cheltuială mare), leasing/credit mașina, asigurări, mentenanță, anvelope, ulei, taxe parcare, abonament telefon. Recomandare: începe cu sistem real, treci la normă dacă venitul scade sau cheltuielile sunt mici.
Ce cheltuieli deductibile pot înregistra ca șofer PFA?
Toate cheltuielile direct legate de activitate, cu documente justificative (bonuri fiscale, facturi): (1) Combustibil — cea mai mare cheltuială, deductibilă 100% dacă mașina e folosită exclusiv business sau 50% dacă e mixta personal+business; (2) Leasing/rată credit mașina — proporțional cu folosirea business; (3) Asigurări (RCA, CASCO) — proporțional; (4) Mentenanță + reparații + anvelope; (5) Taxă de parcare + abonamente parcare; (6) Abonament telefon mobil; (7) Curățare mașina + accesorii (sortator, suport telefon); (8) Comision platformă (Uber 25%, Bolt 15-20%) — deductibil integral.
Cât câștig efectiv per cursa după toate cheltuielile?
Exemplu real București 2026: o cursă de 25 lei pe distanță 10 km durează ~25 minute. Comision Uber/Bolt: 20-25% (~5-6 lei retinuti). Combustibil 10 km × 7L/100km × 7 lei/L = ~5 lei. Amortizare mașina + asigurare + întreținere: ~3-4 lei pe cursa. Net efectiv: 10-12 lei pe cursa de 25 lei. Cu 15 curse/zi × 6 zile/săpt = ~7.000-9.000 lei brut/luna, ~4.500-6.000 lei net după taxe + cheltuieli. Șoferi de noaptea / orele de vârf câștigi cu 30-40% mai mult.
Ce autorizație îmi trebuie pentru Uber / Bolt?
Nu o autorizație de taxi de la primărie: pentru aplicații e nevoie de autorizația de transport alternativ, eliberată de agenția teritorială a ARR operatorului (PFA, II, IF sau firmă), plus o copie conformă pentru fiecare mașină, 100 lei pe an (OUG 49/2019). Tu, ca șofer, ai nevoie de certificatul de atestare profesională ARR pentru transport de persoane în regim de închiriere, permis B de cel puțin 2 ani, cel puțin 21 de ani, aviz medical și psihologic și cazier fără infracțiunile enumerate la art. 23. Costurile cursului și avizelor diferă de la furnizor la furnizor.
Diferență Uber vs Bolt vs Free Now în 2026
Uber: comision 25%, surge pricing în orele de vârf, customer rating-based prioritate. Bolt: comision 15-20% (mai favorabil șofer), promo agresive (uneori comision 0% în week-end), grand mai mic în București. Free Now: comision 18-22%, focus pe taxi clasic + ride-sharing premium. Yango: comision 15-18% (cel mai mic), curse mai lungi cu turiști. Recomandare: activează pe toate platformele și comuta în funcție de demand-ul real-time. Mulți șoferi activi câștigă 8.000-12.000 lei brut/luna doar din comutarea inteligență.
Plafoanele CAS și CASS pentru PFA Uber / Bolt 2026
Aceleași ca pentru orice PFA: CAS 25% pe baza de 12 salarii minime (12.150 lei/an) de la 48.600 lei venit net, de 24 de salarii (24.300 lei/an) de la 97.200 lei. CASS 10% din venitul net, cel puțin pe 6 salarii minime (2.430 lei/an). Plus impozit 10% din venitul net minus CAS. La un venit net anual de 80.000 lei (tipic șofer activ full-time), total taxe 26.935 lei (34% din net). Sub 48.600 lei net CAS-ul e opțional; CASS-ul rămâne, la minimum 2.430 lei — cu excepția celor care au și salariu sau pensie, care plătesc 10% doar din venitul net efectiv. Vezi calculator-salariu pentru calcul exact.

Citește mai departe

PFA livrator Glovo / Bolt Food / Tazz 2026 — CAEN, calcul net realGhid PFA livratori 2026: CAEN 5320 sau 8292, normă venit, cheltuieli deductibile (combustibil, întreținere) și calcul net per livrare pe bicicleta / scuter / mașina.PFA content creator 2026 — YouTube, TikTok, OnlyFans, Patreon (fiscal RO)Ghid fiscal PFA content creator 2026: CAEN 5912/7311, declarare venit USD/EUR de la AdSense/TikTok/OnlyFans, deductibilitate echipamente și software, TVA, e-Factura.PFA fotograf 2026 — CAEN 7420, normă venit, cheltuieli echipamente, pachete weddingGhid PFA fotograf 2026: CAEN 7420, normă venit vs sistem real, deductibilitate echipamente (camere, obiective, software), TVA, pachete tipice wedding pe niveluri.PFA antrenor sportiv / personal trainer 2026 — CAEN, atestat, tarife ședințăGhid PFA antrenor sportiv 2026: CAEN 9319/8551, carnet de antrenor (Legea 69/2000), tarife ședință (sala vs online vs domiciliu), cheltuieli deductibile, optimizare PFA vs SRL.Modificări fiscale 2026 vs 2025 — dividende 16%, TVA 21%, micro 100kCe se schimbă fiscal în 2026 față de 2025: impozit dividende 16% (de la 10%), plafon micro 100.000 €, TVA 21%, salariu minim 4.050→4.325 lei, impozite locale +80%. Tabel comparativ.Start-Up Nation 2026 — 250.000 lei, condiții, documente, înscriereStart-Up Nation 2026 (Ediția IV): grant până la 250.000 lei, acoperă 90% din cheltuieli (10% contribuție proprie). Condiții, documente, plan de afaceri, calendar sesiuni.